adamakis

Επικοινωνία
213-2061 278
3ος όροφος - Λαϊκό Νοσοκομείο

Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα και αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή Αθηνών.

Εκπαιδεύτηκε στην 1η Πανεπιστημιακή Ουρολογική Κλινική στο Λαικό, όπου και ολοκλήρωσε την ειδικότητα του και το 2004 αναγορεύτηκε Διδάκτωρ της Ιατρικής σχολής Αθηνών. (Αντιαγγειογενετικοί παράγοντες και καρκίνος κύστης).

Εργάστηκε ως κλινικός ερευνητής και ως επιμελητής (Facharzt) στην Πανεπιστημιακή Ουρολογική κλινική του FreiburgΓερμανίας (2002 και 2004).

Εργάστηκε ως έμμισθος επιστημονικός συνεργάτης για πέντε χρόνια (2004-2009) στην 1η Πανεπιστημιακή Ουρολογική Κλινική στο Λαικό.

Έχει συμμετάσχει σε πάνω από 30 Διεθνή συνέδρια με εργασία, πάνω από 40 φορές προσκεκλημένος ομιλητής και έχει δημοσιεύσει πάνω από 20 pubmedpapers.

Είναι fellow of the European Board of Urologists και μέλος πολλών διεθνών ιατρικών εταιρειών.

Από το 2009 είναι εξεταστής για τις ευρωπαικές εξετάσεις της EBU-FEBU.

Επίσης, από το 2009 είναι αναπληρωτής συντάκτης του περιοδικού Ελληνική Ουρολογία.

Σήμερα εργάζεται ως Λέκτορας στην  στην 1η Πανεπιστημιακή Ουρολογική Κλινική στο Λαϊκό και είναι υπεύθυνος του ιατρείου Προσθετικής και Επανορθωτικής Ουρολογίας.