stravodimos

Επικοινωνία
213-2061-288
3ος όροφος - Λαϊκό Νοσοκομείο

Ο κ. Στραβοδήμος έλαβε το πτυχίο Ιατρικής από την Ιατρική Σχολή Αθηνών το 1988.

Το 1997 ολοκλήρωσε την ειδικότητα της Ουρολογίας και το ίδιο έτος έλαβε τον τίτλο του FEBU (Fellow of the European Board of Urology).

Το 1998 έλαβε τον τίτλο του Διδάκτορα της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

Μετεκπαιδεύτηκε στην Ενδοουρολογία στο Long Island Jewish Medical Center, New York, USA και στην λαπαροσκοπική Ουρολογία στην Αθήνα, το Αμβούργο και το Στρασβούργο (Da Vinci Robotic system Training).

Είναι εκπαιδευτής φοιτητών Ιατρικής στην Ουρολογία καθώς και ειδικευόμενων Ουρολογίας ενώ συμμετέχει στην εκπαίδευση Ουρολόγων στην Λαπαροσκοπική Ουρολογία σε σεμινάρια που οργανώνονται από το European Laparoscopy Training Center και από το τμήμα Ενδοουρολογίας και Λαπαροσκοπικής Ουρολογίας της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας (ΕΟΕ).

Τα τελευταία χρόνια είναι εκπαιδευτής στα International Workshops in Robotic Surgery for Southeastern Europe, Athens, Greece.

Είναι επίσης υπεύθυνος του Ιατρείου Λιθίασης της Α’ Πανεπιστημιακής Ουρολογικής Κλινικής.

Έχει λάβει τιμητικές διακρίσεις και βραβεία σε Ελληνικά και Διεθνή συνέδρια για επιστημονικές ανακοινώσεις και είναι κριτής εργασιών που υποβάλλονται για δημοσίευση σε Ελληνικά και Διεθνή περιοδικά.

Είναι μέλος 11 Ελληνικών και Διεθνών Επιστημονικών Εταιρειών και έχει εκλεγεί Γεν. Γραμματέας της ΕΟΕ και ταμίας της South Eastern European Robotic Surgery Society (SEERSS).

Έχει παρουσιάσει την επιστημονική του δραστηριότητα σε πολλά Ελληνικά και Διεθνή συνέδρια και έχει προσκληθεί ως ομιλητής σε περισσότερα από 100 συνέδρια και σεμινάρια.

Επίσης συμμετέχει σαν εξεταστής από το 2006 στις προφορικές εξετάσεις για τον τίτλο του FEBU.

Έχει συμμετάσχει στη συγγραφή περισσότερων από 60 δημοσιεύσεων σε διεθνή περιοδικά και βιβλία.

Έχει συμμετάσχει στη μετάφραση ξενόγλωσσων βιβλίων Ουρολογίας στα Ελληνικά και έχει συμμετάσχει στη συγγραφή περισσότερων από 50 δημοσιεύσεων σε Ελληνικά περιοδικά και βιβλία.